babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 30 grudnia 2017

30.12.2017 To był rok

ciężki . Tak ciężki jak mało który od dobrych kilkunastu lat. Po prostu : opór materii.  Od początku wiedziałam ,że nie będzie łatwo , ubiegłoroczne świece paliły się nie równo i choć wielkich odchyłek nie było, raz po raz płomień się załamywał . Ale jak to ja ; realizm do bólu . Choć szanuję wszelkie Siły Wyższe ,bardziej  wierzę we własne ręce i głowę , a kieruję tak zwanym zdrowym rozsądkiem ... Wracając jednak do minionego roku to mam jedną refleksję ; dzieją się rzeczy na miarę tych , które sprawiały , że świat nigdy już nie był taki sam. 
Na świecie zaczęły budzić się demony ; wojny, terroryzm , powrót nacjonalizmów i groźba wojny atomowej . Europa na rozstajach dróg . Nasz Kraj pogrążony w chaosie , zmierzający wprost do totalitaryzmu ; paradoks. Uciekaliśmy przed tym w 1989 i po ponad 25 latach kiedy ludzie już zaczynali żyć normalnie jak wiele innych państw na naszym kontynencie , nieodpowiedzialni ludzie wybrani w demokratycznych wyborach zniszczyli to wszystko w niespełna dwa lata . Nasz prestiż , naszą pozycję na forum międzynarodowym ,sądownictwo , gospodarkę , armię , szkolnictwo ,nawet drzewa w Puszczy Białowieskiej i co tylko można było zniszczyć i zawłaszczyć . A wszystko w imię zemsty za jakieś krzywdy przeszłe, przyszłe i urojone . 
W sierpniu przez naszą Wielkopolskę i ukochane Kaszuby przetoczyła się nawałnica jakiej jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy ; siłom przyrody nie oparły się żadne budowle , domy i lasy . ucierpiało też moje miasto i okolica. Lata miną nim znikną ślady tej klęski. 
Jeśli chodzi o pracę to udało nam się dokończyć budowę i z wiosną przenieśliśmy się do nowej siedziby . Trochę nam to nadszarpnęło finanse . Niestety pod względem ilości zleceń rok był gorszy. Obroty spadły . Nie można powiedzieć , że pracy nie było . Była , ale jakaś taka niskobudżetowa ,  negocjacje zwykle trwały długo a  decyzje zapadały po wielu tygodniach . I nic dziwnego ; wbrew telewizyjnej propagandzie sukcesu inwestycje stanęły , nie szalała nawet budżetówka a inni zwyczajnie się boją wydawać pieniądze nie wiedząc na czym stoją jeśli chodzi o prawo i podatki.
Na domowym podwórku wszystko szło dobrze, choć opornie i po woli. Starsza młodzież kupiła motorówkę , młodsza działkę i holenderski domek . My na razie zbieramy kasę na odbudowanie budżetu po budowie i domowe remonty . Wszystko to jednak idzie z oporami . Rok nie kończy się dobrze ; odebrałam dziś smutną wiadomość ; wczoraj kuzyn mojego ojca i jego żona ( bliscy mi ludzie ; bywałam u nich na wakacjach ) mieli wypadek . Wujek i dwoje znajomych, jadących z nimi poważnie ranni, ciocia zginęła . Głupota kierowcy , który to spowodował : wyprzedzał "na trzeciego" pod górkę . 
Tak poza tym to rok podsumowany , inwentura zrobiona , symboliczna doroczna lampka biurowego szampana zaliczona . Pozostaje jutro, zwyczajem ubiegłych lat zapalić cztery świece dla duchów ognia ; białą dla zdrowia , czerwoną na miłość i dobre małżeństwa nasze i naszych dzieci, zieloną dla pieniędzy i srebrną lub złotą dla ogólnej pomyślności i wierzyć , że złe już za nami . I jak mówi moja przyjaciółka : odważnie spełniać marzenia . Nic nie postanawiać , dając losowi wolną rękę cieszyć się jego uśmiechami . I wypowiedzieć magiczną formułkę : Quod bonum felix faustum fortunatumque sit ( w wolnym tłumaczeniu : niech ten rok bedzie ku dobru , szczęściu i pomyślności) .

8 komentarzy:

 1. Haniu u mnie 4 świeczki już czekają na zapalenie. To będzie mój pierwszy raz. Pozdrawiam i życzę po prostu DOSIEGO ROKU.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie także Do Siego Roku i wspaniałej zabawy z sąsiadami !

   Usuń
 2. Szczęśliwego Nowego Roku .Nich będzie lepszy lotnisko się buduje wiec kumulacji w toto życzę z całego serca .I zdrowia dużo, życzliwości ludzkiej i wspaniałych ludzi dookoła.Serdecznie pozdrawiam.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i Wam też życzę wspaniałego Roku !

   Usuń
 3. Nigdy nie zapalalam świec .W tym roku już nie zdążę kupić. Ale w przyszlym roku zapalę. Do siego roku Haniu. ***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapal , możesz to zrobić nie tylko w sylwestrowy wieczór , ale w każdy inny dzień . Serdeczności i jeszcze raz Szczęśliwego Nowego Roku.

   Usuń
 4. Rzeczywiscie, nie najlepsze to podsumowanie. Ale jakby sie skupic tylko na tobie i najblizszej rodzinie to moze nie bylo tak tragicznie... z wyjatkiem wspomnianego wypadku oczywiscie bo to jest tragedia... i bardzo mi przykro. My wlasnie wrocilismy z Polski, cieszymy sie, ze jestesmy w domku. Moj rok 2017 byl bardzo dobry i wdzieczna jestem za niego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ! I życzę ,żeby i 2018 był bardzo dobry a nawet lepszy !

   Usuń