babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

piątek, 23 grudnia 2016

23.12.2016 Z pól , jezior , sadów , lasów i ogrodów

Jak  tradycja każe ( odsyłam do książek Bystronia i Kuchowicza) stara powinny się znaleźć na wigilijnym stole potrawy . Tradycja trzyma się u mnie dobrze , przynajmniej ta wigilijna więc gdy pierwsza gwiazdka jutro zaświeci na stole znajdą się
-z pół : mąka a z niej pierogi, kluski z makiem u nas zwane makiełkami i chleb
-z jezior sandacz
-z sadu jabłka , gruszki i śliwki w postaci kompotu z suszu
-z lasów grzyby a z nich pyszna zupa ,  dodane do kapusty i te marynowane jako specjalny dodatek , oraz orzechy laskowe
-z ogrodów fasolka, kapusta i mak

I mnóstwo innych pyszności trafi jeszcze na świąteczny stół.  Przełamiemy się opłatkiem i zaśpiewamy kolędy . Ale to jutro, dziś żeby  wnieść trochę świątecznego nastroju parę fotek .Pudełka pełne słodkich pierniczków 

kraina lodu Skrzaty czają się we wszystkich kącikach 


Piernikowa wioska 


Choinka 

I znów skrzaty - zdecydowanie ; skrzaty i gwiazdorowe worki w tym roku królują 
WESOŁYCH ŚWIĄT !!!


i do zobaczenia ( przeczytania ) po Świętach ...

czwartek, 22 grudnia 2016

22.12.2016 Będzie krótko

właściwie to już 23.12. ( jak ten czas szybko leci...) . Melduję ,że jestem prawie wyrobiona . Makaron na makiełki i do zupy grzybowej gotowy - podsycha sobie na blacie . W Wigilię wystarczy ugotować.  Dekoracje gotowe , no prawie , bo niezbędna będzie jeszcze jedna a to za sprawą małżonka . Podwiesił na kawałku listewki pomiedzy biblioteczkami łażącego po linie Gwiazdora , no i teraz ta listewka straszy . Muszę szybko coś wymyślić. Prezenty zapakowane i ułożone pod choinką . Obrus na wigilijny stół i wieczorowe koszule małżonka wyprasowane .
Pracowe sprawy nadal nieogarnięte do końca . Wciąż mam trzy inwestycje do rozliczenia i kilka bieżących pomniejszych faktur , no i inwenturę , ale to pomiędzy świętami a nowym rokiem . Jutro będzie popołudnie z kuchenką i garnkami ale to już nie jest jakiś wielki problem . Wrzucę do garnka i samo się będzie gotować . Planowałam wrzucić kilka fotek , ale późno się zrobiło więc jutro się pochwalę co mi się udało zmajstrować . 

środa, 21 grudnia 2016

21.12.2016 Zima, zima , zima ...

podobno , bo temperatury i aura jakoś mało zimowa . Niby lekki poranny przymrozek ale w dzień już na plusie. A w internecie stało ,że to już pierwszy dzień zimy ? Zawsze myślałam ,że 22.12, ale ostatnio wszystko do góry nogami na tym świecie więc pewnie i zima, tak że sama już nie wiem czy to dziś czy jutro . 
Obowiązki babciowe wypełniłam dziś z nawiązką . Wnusia postanowiła sobie przedłużyć pobyt u babci i dziadka . Od 4.30 już była wyspana . Ale tak poza tym to nie jest kłopotliwa. Świetnie się razem bawiliśmy. Jutro mają szkolną Wigilię więc nie było lekcji do odrabiania . Graliśmy więc całe popołudnie w różne gry. 
Od jutra ostatnie przygotowania do Świąt . Mam jeszcze do zrobienia ostatnie dekoracje , prezenty do zapakowania ( spinki z ametystem dla mężusia dziś dotarły- są piękne) i jedzonko . 
W Kraju - ręce partii rządzącej rzekomo wyciągnięte do zgody - tak , ale ... pomiędzy palcami ukryta żyletka w drugiej ręce nóż. 
I na dokładkę fajny wierszyk o zimie :
-Czesław Janczarski –
„Jedzie zima „

Przypłynęła chmura sina.
Od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z izby nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci!

Kraczą wrony na parkanie:
? Jedzie zima, groźna pani!

I już lecą z nieba śnieżki,
zasypują drogi, ścieżki,
pola, miedze i podwórka,
dach, stodoły, budę Burka.

Kraczą wrony na jabłoni:
- Jedzie zima parą koni!

Mróz ściął lodem brzeg strumyka.
Zając z pola w las pomyka.
krasnalkowi zmarzły uszy,
już spod pieca się nie ruszy!

Kraczą wrony na brzezinie:
- Oj, nieprędko zima minie!

wtorek, 20 grudnia 2016

20.12.2016 Berlin ...

w latach 90-tych jeździło się tam po zakupy , do Aldiego, i okolice dworca Zoogarten .  Kilka razy i my odwiedziliśmy to miejsce , byliśmy tam ; spacerowaliśmy w miejscu gdzie miał miejsce feralny jarmark , zwiedzaliśmy kościół , który dziś pojawia się w tle  w wiadomościach na wszystkich stacjach .Wtedy było to piękne , kipiące życiem , bezpieczne miasto. Od nas , do Berlina jest bardzo blisko , niemal tak samo jak do Warszawy . Smutne i przerażające jest to co się stało ; ludzka krew płynąca ulicami . Co się dzieje z tym światem? 

W Kraju też nie ciekawie . Hmm..."nie ciekawie " - daleko posunięty eufemizm . Jest paskudnie i z godziny na godzinę sytuacja się pogarsza.  Dziś już sejm obstawiają barierki i kordon policji. Policja weszła też na teren parlamentu . Obrad pod eskortą , żeby nie powiedzieć presją siły , nie pamiętam jak żyję i nie wiem czy w Kraju ktoś pamięta. Znów muszę pisać o polityce choć nie chcę . Ten wrzód rośnie i nie wiele już brakuje do pęknięcia. I obym się myliła. 

Z naszego podwórka wieści wciąż takie same; praca i praca i praca i... tak dalej. Drobnymi kroczkami ogarniam sprawy po kolei. 
Wyskoczyłam dziś rano na pocztę i do cukierni po makowiec . Oczywiście tej starej ponad 150-letniej. Wypieki z tej cukierni nie mają sobie równych  a makowiec w szczególności. Do Wigilii jeszcze trochę , ale jutro już bym się nie załapała na wolną sprzedaż . Będą realizować tylko zamówienia . Tak jest co roku. Mogłabym makowiec upiec , ale to dużo pracy a ja za bardzo czasu nie mam a i słodkie u nas za nadto nie idzie , każdy poskubie i potem dużo zostaje. Kupiłam więc tyle , żeby nie zostało. Na Wigilii będę miała 12ludzi, licząc z najmłodszym wnusiem . Będzie moja matka , i teściowa ze szwagroską . Zaprosiłam , co tam mają same siedzieć . Rodzinka szwagroskiej zostaje w Warszawie na święta . Tak to jest jak się ma rodzinę w  świecie . A mnie wszystko jedno , dwie osoby różnicy nie zrobią . Będzie więc gwarno i z pewnością wesoło. 
Wnusia dziś koncertowała ze swoim chórkiem . Śpiewali kolędy dla pacjentów szpitala . W styczniu będą koncertować dla mieszkańców miasta i dla seniorów . Puchnę z dumy jako babcia. Dziś będzie u nas na noclegu więc jutro obowiązki babciowe. 


poniedziałek, 19 grudnia 2016

19.12.2016 Porobiło się ...

w Kraju . U nas wszystko idzie swoją drogą i niech tak zostanie . Najważniejszy własny garnek i własne podwórko . Jak przewidywałam szaleństwo pracowe osiąga szczyt. To zresztą nic nowego o tej porze roku. Inwentury nawet nie zaczęłam . Odkładam na tydzień pomiędzy świętami.  Sprawy domowe mam ogarnięte . Bez wielkiej przesady . Czy od tego ,że podłoga będzie się bardziej błyszczeć przybędzie świątecznej atmosfery ? Nie sądzę i nie zamierzam się przemęczać . Dość się napracowałam w firmie. Przy okazji drobnych zakupów objechaliśmy dziś miasto, tak sobie pooglądać dekoracje. Są piękne . Jednak ich przybyło ; nie wiem dlaczego odpalili to wszystko z lekkim opóźnieniem , ale znów miasto tonie w światłach . Najbardziej imponująco wygląda 60metrowa wieża ciśnień przerobiona na choinkę . Zrobiłam focie , ale i tak wybierzemy się jeszcze z aparatem fotograficznym , bo warto. Tym razem większość dekoracji jest niebieska , biała i złota. Tylko w kilku miejscach są akcenty czerwone i zielone. 
Kupiłam sobie bluzkę i spodnie . Bluzka czarna w drobniutkie białe kropeczki z okrągłym kołnierzykiem podwiązywanym kokardą , spodnie ciemnozielone z ozdobną sznurówką na nogawkach. W sklepach nowa moda ; taka nawiązująca trochę do epoki zatonięcia Titanica. Falbanki wszywane nad obojczykiem , stójki , kokardy pod szyją . Bardzo lubię ten styl. Pewnie sobie coś takiego też sprawię . Hmmm , zresztą nie muszę , mam ze dwie takie w szafie i po odchudzeniu znów się w nie mieszczę. I mam kameę i wiktoriańską broszkę z onyksem i markazytami ( na razie jednak bojkotuję wszelkie broszki z oczywistych względów  ). No i fajnie - jak mówi taki jeden gostek z reklamy . Spinki z ametystem dla mężusia już do mnie jadą . Pocztą polską niestety więc nie takie pewne ,ze dojadą , okaże się . Jutro mamy wnusię na noclegu czyli wszystko idzie swoją drogą ... 
W Kraju nie idzie niestety . Rozmawiałam dziś z pewną moją znajomą . Właściwie jest asystentką u naszego kontrahenta , w moim wieku. Ma identyczne odczucia jak ja. Jak się cała ta zadyma zrobiła to natychmiast jej się skojarzył stan wojenny . Znaczy nie jestem odosobniona w swoich opiniach. 
Sytuacja w Kraju zdominowała dziś wszystko. Gadaliśmy z chłopakami a i oni między sobą komentowali wydarzenia . Smutne ,że tak to się wszystko toczy ze szkodą dla Kraju nieodwracalną , że niszczony jest dorobek tych 27 lat . I z pewnością ten konflikt prędko nie wygaśnie , ani odrobiny woli ze strony rządowej rozwiązania tego problemu . Mówią o kompromisie , ale w tle wybrzmiewa przesłanie : "kompromis tak, ale wyłącznie na naszych warunkach , a nie , to my wam pokażemy" . 

niedziela, 18 grudnia 2016

18.12.2016 Niedziela

tym razem spokojna , przynajmniej u nas w domu . Bez pośpiechu i bez nadmiaru zajęć . I dobrze, bo napracowaliśmy się ostatnio porządnie. Odpoczywamy więc póki można.  Jutro niestety wróci szara rzeczywistość i ostatni tydzień przed świętami będzie szaleńczy. 
Zostało mi wypisanie kilku kartek świątecznych . Jutro je wyślę , bo już czas najwyższy. 
W Kraju niestety emocje nie opadają i nie dziwi mnie to . Przez ostatni rok stało się tyle złego,że wizerunku nie odrobimy już chyba nigdy. Przekaz poszedł w świat . A jeśli władza się nie ogarnie i nie zmieni postępowania , skończy się dużo gorzej.