babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 29 października 2011

29.10.2011 O świcie miasto spowiła mgła

Nie wiem czemu ale lubię mgłę – chyba mam to w naturę swoją wpisane. Od dziecka fascynowały mnie żywioły i mrok. We mgle wszystko wygląda jakoś tak nierzeczywiście i jakby bajkowo. A kiedy jeszcze poprzez opar przebija słońce , świat zalewa się niesamowitym , magicznym światłem. Doświadczyłam dziś tego w drodze na zieleniak i do pracy. Specjalnie pojechałam dłuższą drogą żeby się tym zjawiskiem nacieszyć . Widziałam je już wiele razy , ale wciąż , wprawia mnie w fascynację i zachwyt.
Na zieleniaku królują dziś znicze , wieńce, wiązanki i kwiaty. W tym roku zadziwiająco skromna i stonowana oferta ( choć w ilości ogromnej) . Wracają wieńce z mchu i wiązanki na świerku – prawie takie jak pamiętam z dzieciństwa. Ciekawostka – ot co. Tym razem zakupów nie robiłam. Znicze kupiłam już kilka dni temu , a kwiaty – jak co roku doniczkowe- kupię w poniedziałek , żeby były świeże. Z upływem lat tych zniczy coraz więcej. Tak to jednak zostało u zarania dziejów urządzone. Śmierć jest w nasze życie wpisana. Akceptuję to i nie przeraża mnie. We wtorek tradycyjnie pójdziemy na groby bliskich żeby powspominać i odmówić modlitwę za spokój ich dusz.
A póki co , sprawy duchowe wypiera szara rzeczywistość. Mężuś przeziębiony. Zakazałam mu się dziś ruszać z łóżka ,zwłaszcza,że nocą postawił nas na nogi telefon od klienta ; szpital odcięty od świata, nie można nigdzie dzwonić. Po pół godzinnym sprawdzaniu po sieci sprawa okazała się groźniejsza niż wyglądała. Awaria u operatora. Na tym nasza interwencja się skończyła, bo z tym musi sobie poradzić operator .Pani recepcjonistka została poinstruowana gdzie ma zadzwonić i co mówić , a i tak miała problem i zanim sprawę zgłosiła dzwoniła jeszcze ze trzy razy. No trudno – szpital za to płaci,ze jesteśmy dostępni o każdej porze ( no , ostatnio z ogonami , ale płaci) . Zasnęłam jeszcze ale żebym się dobrze wyspała , to jednak nie mogę powiedzieć. Jutro rodzinny obiadek. Od rodziców naszego ucznia dostałam porządnego wiejskiego kurczaka więc gotuję rosołek. Dla wszystkich.. Młodzież bardziej się czai na domowy makaron niż na ten rosół ale niech tam. Raz w miesiącu postanowiłam na obiadek ich zapraszać.
Wnusia była wczoraj na bilansie dwulatka . Jako wcześniak musiała jechać do poradni dla wcześniaków. I zadziwiła wszystkich , a najbardziej panią psycholog. Wzrost i wagę ma jak normalnie urodzone dziecko, nieco słabe mięśnie brzucha , ale na to rehabilitantka zapisała jej stosowne ćwiczenia i kazała na basen chodzić , a rozwój intelektualny znacznie powyżej przeciętnej . Pani psycholog szczęka do podłogi opadła kiedy dziecko przedstawiło się pełnym imieniem i nazwiskiem , znało imiona wszystkich , babć , dziadka , wujka , cioci i kuzyna , powiedziało cały alfabet a testy - układanki po prostu powkładało na miejsce nie namyślając się ani przez chwilę i na dodatek do rodziców zwracało się „mamusiu”, „tatusiu” . Podobno dwulatki tego nie umieją. Mój starszy synalek umiał, ale on mówił zanim skończył rok i chyba był jednak wyjątkiem , młodszy zaczął mówić dopiero w wieku 2,5 roku. Więc chyba tak jest , no a mała jeszcze w kartotekach medycznych ma zapisany wiek rozwojowy 21 i pół miesiąca , a nie 23 i pół . No to teraz tym bardziej puchniemy z dumy .
A wnuczek zasuwa po czterech i nabija sobie guzy. W miniony tydzień nabił sobie trzy. Co to będzie , jak już zacznie chodzić na dwóch nóżkach . A pewnie niedługo na to poczekamy , bo jak tylko złapie oparcie to wstaje.
Nowe garnki wypróbowałam . Są świetne. Bardzo szybko się w nich zagotowuje i długo trzymają ciepło. Dobry zakup zrobiłam.. Plany na dziś : sprzątanie i ciąg dalszy oprawiania zeszytów z przepisami .

piątek, 28 października 2011

28.10.2011 Radość garkotłuka

Czyli nowy komplet garnków . Moje prawie 20-letnie ( dobra, markowa firma niemiecka) definitywnie żywot swój długi i pracowity zakończyły. Od jakiegoś czasu zaczęło się w nich przypalać , poodpadały ucha i w ogóle straciły na wyglądzie. I tak sobie planowałam i planowałam zakup i w końcu kupiłam. Trafił się solidny komplet ze stali nierdzewki w Lidlu. Pięć różnej wielkości garnków z grubym dnem , sześć szklanych pokrywek i koszyk do gotowania na parze pasujący na trzy wymiary garnków. Za komplet tej samej firmy w Tesco tylko z patelnią teflonowaną z cienkim dnem i 1 rondlem zamiast zwykłego garnka musiałabym zapłacić ponad 200zł więcej i nie do końca byłby mi przydatny i praktyczny. Uchwyt rondelka zajmuje dużo miejsca w szafie , a patelni nie potrzebuję, bo akurat kupiłam sobie niedawno z powłoką ceramiczną – o niebo lepiej się sprawdza niż teflonowa. Można nawet ten mój nowy nabytek myć w zmywarce. Jedyna jego wada, to pokrywki ze szkła – niestety nie są głupotoodporne więc muszę uważać żeby przypadkiem nie spadła mi któraś na podłogę . No i się cieszę jak dziecko. Jutro zrobię im nowe miejsce w szafce . Stare garnki i jeden w nie złym stanie, ale zajmujący dużo miejsca rondel wyniosę na śmietnik ( złomiarze się obłowią ) ,prawie nowy garnek do gotowania na parze już sobie zaklepała u mnie młodsza synowa i zacznę eksploatować nowy komplet A co, nie będę czekać na nową kuchnię ! Ciekawe czy okażą się takie porządne jak wyglądają.
A tak poza tym , to pracuję nad okładkami do zeszytów z przepisami kulinarnymi.. Jedna prawie gotowa.. Całkiem ładnie to wygląda – przynajmniej na tym etapie , na którym jestem..

poniedziałek, 24 października 2011

24.10.2011 I znów zwykłe sprawy babusine

Lista się zmniejszyła o kolejne dwie pozycje. Byliśmy na grobach dziadków i pradziadków i na wystawie rolniczej. Do sklepu z dekoracjami już nie zdążyłam. Trudno. Jak zechcę coś kupić to i tak tam pójdę , a póki co planów zakupowych nie miałam , byłam tylko ciekawa rocznicowych atrakcji. Marnie mi na razie idzie robienie sukienki dla wnusi . Dni i wieczory jakieś takie krótkie, i jakby szybciej uciekały a pracy wciąż mnóstwo. Prezenty wymyśliłam – przynajmniej dla babć . Kupię drewniane gadżeciki i ozdobię decoupagem.. Wczoraj sobie przeglądałam w necie różne sklepiki z takimi rzeczami. Tanie i ładne , no a poza tym będą niepowtarzalne. Zacznę jednak od zeszytów z przepisami. Jak zaplanowałam. A poza tym do listy doszedł mi kolejny punkt. Dekoracje świąteczne...
Przy okazji odwiedzania grobów spotkaliśmy się z wujem. Kolejny tom naszej rodzinnej księgi stoi już na półce. Wyszedł pięknie , z jednym małym błędem w imieniu , ale zrobię małą erratę i będzie dobrze.
Jutro mój mężuś jedzie na baaaardzo ważne spotkanie : trzech starostów powiatów, wojewoda wielkopolski,,wojewódzki komendant straży pożarnej i komendant powiatowy straży pożarnej . A kto jeszcze to się okaże na miejscu. Jedzie jako ekspert od systemów łączności. Trochę puchniemy z samozadowolenia – jak by nie było , jesteśmy firmą mikro z niewielkiego miasta powiatowego , a jednak to nas a nie firmę z Poznania czy innego dużego miasta poproszono o zaopiniowanie istniejących rozwiązań i opracowanie nowych założeń do systemu. .
A za równiutkie dwa miesiące Gwiazdka . Doczekać się już nie mogę . Przez te nasze maluchy . Musi być wesoło kolorowo i dużo niespodzianek. Czas je zacząć obmyślać.