babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 11 maja 2019

11.05.2019 Zapachniało bzem i konwaliami

u mnie w domu. Pokaźny bukiet bzu stoi na stoliczku z maszyny do szycia , a konwalie na kuchennym stole. Przyniosłam z działki.I jeszcze rabarbar . Będzie pyszny kompocik , a może i placek jakiś upiekę.  Popracowaliśmy dziś sobie na świeżym powietrzu. Małżonek skosił trawę , a ja sprzątnęłam resztę gałęzi i liści i innych pozimowych śmieci , posiałam trochę kwiatów i zrobiłam jedną grządkę . Niby nic specjalnego taka grządka , ale zrobiłam obramowanie z cegieł i ceglaną ścieżkę . Ładnie to wygląda . Młodsza młodzież podrzuciła nam chłopaków i zabraliśmy ich ze sobą na działkę . Bawili się , ale też pomagali. Starszy przywoził mi taczką cegły , a młodszy po jednej podawał . Na koniec jeszcze  powalczyliśmy z gniazdem os. Zrobiły sobie gniazdo w altanie. Na szczęście małe. Naciągnęliśmy na nie worek foliowy i strąciliśmy do worka , a ja szybko go zawiązałam na supeł, wrzuciłam do worka ze śmieciami i ten też zawiązałam. Na koniec zgnietliśmy ten worek i wyrzuciliśmy do śmietnika.  Szczęście, że w porę zauważyliśmy , bo gdybyśmy nie widzieli to mogłoby się źle skończyć. 
Tak poza tym zwykle sobotnie zajęcia ; zakupy , przepierki, ogarnianie chatki ... Nic ekscytującego. Jutro impreza rodzinna czyli chrzciny.  Nie mam ochoty na siedzenie przez cały dzień przy stole , ale wywinąć się nie da . A z drugiej strony miło spotkać się z rodzinką . 

piątek, 10 maja 2019

10.05.2019 Już sama nie wiem

co o tym myśleć .  Byłam z matką u neurologa . Pani doktor na widok wyników tomografii zrobiła oczy jak spodki i orzekła, że są idealnie , prawie 100% zdrowy mózg. Jest wprawdzie nie wielki zanik korowy ( cokolwiek to znaczy) ale takie zmiany zaczynają się po 70-tce i muszą wystąpić z natury rzeczy . U matki są wyjątkowo nie wielkie. To zapominanie nie jest groźne , dopóki sobie przypomina , a na razie tak jest więc nie mam powodu do zmartwień . Zbadała jeszcze raz matkę pod kątem tych zachwiań i zawrotów głowy , kazała odstawić lek , który lekarka rodzinna przepisuje jej na to od pięciu lat z hakiem , a który powinno się brać przez miesiąc ( od dawna namawiam ją żeby zmieniła lekarkę i wyszło , że mam  rację ) , zapisała na dwa tygodnie inny lek po to , żeby zbyt radykalnie nie przerywała i kazała ćwiczyć błędnik . Nawet zestaw rysunków z instrukcją jak to robić dała i skierowała do psychologa na testy żeby stwierdzić co z tym zanikiem korowym . Na ile to postępuje.  No i dobrze , że jest zdrowa . Przynajmniej ten problem mam na razie odłożony w czasie. Wychodzi , że te jej zagrywki w stosunku do mnie i reszty rodziny to jednak zamierzone działanie wynikające z charakteru a nie z wieku. Czyli nic nowego , był czas się przyzwyczaić.  Swoją drogą pokolenie nie do zajechania , dobre geny babci Zofii - dożyła 103 lat w pełnej sprawności i fizycznej i umysłowej. 
Z innych spraw nic szczególnego . Zwykły codzienny kołowrotek.  od dwóch dni nie jem mięsa . Nie mówię ,że odstawię na 100% , ale ograniczam znacząco. Zobaczymy co z tego wyjdzie. I nie chodzi o jakieś dorabianie filozofii czy inną ekologię . Po prostu bardziej mi wchodzą roślinki i nabiał. 

czwartek, 9 maja 2019

9.05.2019 Jeszcze jeden pracowity dzień

I to jak . Kolejne zlecenie i oferta na już . Poradziłam sobie , z tym co wczoraj nie zdążyłam też. Na jutro zostało mi kilka faktur do wypisania, parę zamówień , no i standardowe sprawy ; meile , telefony itd. 
Popołudnie spędziliśmy na zakupach. Nic szczególnego . Niezbędna spożywka i coś na chrzciny dla wnuczki Szwagroskiej. Trochę z zaskoczenia ten termin i po prostu nie zdążyliśmy nic przygotować . Myślałam o komplecie porcelany dla  maluszki , ale w naszych sklepach brak , a żeby kupić w necie za mało czasu. Trudno , tym razem będzie w prezencie kasa i maskotka. Kupiliśmy sporego miska , który przypomina trochę miśki z rosyjskich bajek z naszego dzieciństwa   O pamiątkę - laurke też trudno. Królują pierwszokomunijne. Może w empiku coś wyszperam , ale to jutro wieczorem , po wizycie u neurologa . Ciekawe , co nam pani doktor powie na temat wyników tomografii. Jutro matka ma wizytę o czym poradnia przypomniała mi wysyłając sms-a. Pamiętam , ale duch czasu się unosi i daje o sobie znać .  Paputki dla wnusi prawie wczoraj skończyłam . Muszę je tylko jeszcze ozdobić i wciągnąć kawałek gumki , żeby lepiej trzymały się na nóżkach. 
Dziś deszczowo . Padało pół dnia , co jak na nasz  fyrtel ( okolica jakby ktoś z poza Wielkopolski nie wiedział ) i tak bardzo dużo. Wiele to nie zmieniło , ziemia wciąż wysuszona . 

środa, 8 maja 2019

8.05.2019 Hmmm

właśnie mi się przypomniało ; dziś byłyby urodziny naszego najstarszego wnusia , gdyby żył obchodził by dziś 14 lat . 
Dzień miałam dziś pracowity. O ile marzec i kwiecień były kiepskie jeśli chodzi o ilość zleceń , o tyle maj sypnął nam robotą w ilości hurtowej. Cały dzień dziś siedziałam przysypana papierami , a i tak wszystkiego nie zrobiłam i jutro muszę nadrabiać . W ciągu tych trzech dni pracy ( od weekendu) zrobiłam już kilkanaście zamówień na towary i następne będę zamawiać na dniach. Po pracy wcale nie lepiej, ale tu jestem do przodu; wyprasowałam wszystko co mi w szafie zalegało od przed świąt. Oczywiście następne już na sobotnią przepierkę czeka i znów to samo , ale przynajmniej już zaległości nie będę miała. Czyli jutro mogę spokojnie iść na zakupy a w piątek z matką do neurologa. Sobotę zostawiam sobie na prace ogródkowe , jeśli padać nie będzie ( powątpiewam w tę prognozę ale zapowiadają ) , a przynajmniej powynoszenie śmieci z działki , bo akurat kontenery podstawili. 
No i tyle na dziś . Pewnie dokończę paputki wnusi albo coś poczytam .

wtorek, 7 maja 2019

7.05.2019 Sprawy babusine

Dzień babciowania dzisiaj więc jak zwykle oprócz pracy odwożenie i przywożenie wnusi ze szkoły, odrabianie lekcji i w ogóle dopilnowanie wszystkiego. Wnusia fajna i mało kłopotliwa. Objadła się po uszy zupką brokułową , która zrobiłam na obiad . Uwielbia ją . Zdążyłyśmy się też pobawić i narysowała nowy portret . Tym razem dziadka przy biurku. Przy czasie zrobię fotkę i pokażę , bo fajnie jej to wychodzi. 
I dzień zleciał . Zdążyłam trochę popracować , choć nie udało mi się zrealizować wszystkiego co miałam w planach. Jutro będę nadrabiać . Domowe zajęcia też . 
Za oknami słonecznie ale zimno. Wciąż około 12-13 stopni na plusie w dzień . A to jeszcze nie ogrodnicy i nie Zośka. 

poniedziałek, 6 maja 2019

6.05.2019 Krótka relacja z wyjazdu majówkowego

Krótka , bo z powodu zimna nie wiele się działo. Czas płynął sobie leniwie , nikt sobie głowy nie zawracał  rachunkami, telefonami, terminami i jakością sprzętu . Spacerowaliśmy , jeździliśmy po okolicy , siedzieliśmy przy ognisku , motorówką też udało się trochę pośmigać ale tylko w pierwszy dzień , bo później temperatura spadła i na wodne atrakcje było zbyt zimno. Atrakcji dla dzieci nie zabrakło ; był tor cartingowy ( pod dachem) , jazda na koniach i kucykach , jazda na rowerkach - gokartach i place zabaw .Zwiedziliśmy też po ran nie wiem już który chatę kaszubską Swornegaciach. Dzieciaki uwierzyć nie mogły jak im pokazałam na jakiej maszynie uczyłam się szyć i w jakim spałam łóżeczku. Identyczną maszynę miała moja babcia , a moje łóżeczko widać na zdjęciach z czasów jak byłam niemowlakiem.  I jeszcze pyszne jedzonko jak zawsze. Czasu nie zmarnowałam , przeczytałam książkę ( Camilli Lackberg "Złota Klatka "- nowość tej autorki) i pożyczone czasopisma. Wspólnie z dziewczynami odkryłyśmy słowiańskie lalki - motanki. Słyszałam o nich ale jakoś wcześniej nie wgłębiłam się w temat. Dopiero teraz . I na pewno taką lalkę sobie i nie tylko namotam . Zrobię o nich osobny wpis , ale za jakiś czas , jak już przystąpię do pracy. 
I co najważniejsze ; spotkałam się Przyjaciółką .  Fusilko , wielkie podziękowania za gościnę , pogaduchy i pyszną kolację . Ciasto cytrynowe , które dostaliśmy na drogę zostało pożarte i chwalone pod niebiosa ( przez tych co się załapali) .
I jak zwykle przywiozłam kaszubskie pamiątki . Skromne tym razem ; garneczek z napisem "smalec babuni" i magnesiki w kształcie pamperków w kaszubskich strojach . Wnusie orzekły , że to babcia i dziadek.  Zimno czy nie , odpoczęliśmy nie co i o to chodziło. 
A dziś praca i czekanie na wnusię . Jutro babciujemy jak co miesiąc . I oczywiście inauguracja nowej kanapy jako łóżka .
Tydzień zapowiada się intensywnie . 

niedziela, 5 maja 2019