babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 22 maja 2021

22.05.2021 Opowieści na sobotni wieczór - kamienie żyją - cesarski i mistyczny

 Znany od zarania dziejów , w dotyku przypomina ludzką skórę , a jego właściwości lecznicze znane są tak długo, jak znany jest kamień .Najbardziej ceniony w Chinach . Już Konfucjusz mówił o nim „złoto ma swoją cenę – jadeit jest bezcenny”. Pod względem fizycznym i chemicznym jest krzemianem z grupy piroksenów o twardości 6,5-7 w skali Mohsa. Wykorzystywany dla celów naukowych i w jubilerstwie , do wyrobu biżuterii . Dawniej do wyrobu gemm i amuletów. Występuje w wielu miejscach na świece a jego wybarwienie charakteryzuje się ponad 50-cioma odcieniami od niemal przeźroczystego, jasnozielonego i wszelkie inne odcienie zieleni, po głęboką czerń . Czasem jest mylony z nefrytem ze względu na swoją zieloną barwę zbliżoną do barwy nefrytu. Amulety , narzędzia i przedmioty użytkowe oraz biżuterię z jadeitu znajdywano w grobowcach cesarzy chińskich i w  piramidach Indian południowoamerykańskich . Od wieków uchodzi za symbol władzy , przychylności fortuny i poważania . Chińscy cesarze uznawali jego wyższość nad innymi kamieniami a hiszpańscy konkwistadorzy nosili jako amulet chroniący przed chorobami nerek . 

Kamień ten jak wspomniałam .występuje w wielu miejscach na świecie w tym i w Polsce -jak większość kamieni szlachetnych i półszlachetnych na Dolnym Śląsku. Największym wydobywcą i dostarczycielem jadeitu na rynki światowe jest Birma . Stamtąd pochodzą też najpiękniejsze okazy , w wyjątkowym wybarwieniu butelkowej zieleni, całkowicie naturalne , nie poprawiane uznanymi  technikami polepszania kamieni.  Są tak czyste i tak wysokiej klasy,  że uchodzą za jedne z najdroższych kamieni świata . Ceny za karat sięgają nawet 3 milionów dolarów. Cena i jakość jadeitu cesarskiego ma jednak swoją ciemną stronę ; wydobywa się go kosztem wielu istnień ludzkich w bardzo niebezpiecznych kopalniach , pod ostrzałem żołdaków chunty birmańskiej . Nie bez  powodu  świat nazywa jadeit  „krwawym diamentem birmańskim”

Niespotykane bogactwo barw jadeit zawdzięcza wrostkom i domieszkom innych związków i pierwiastków chemicznych, najczęściej chromu i żelaza. Dwie najpopularniejsze odmiany to chloromelanit o barwie zielonkawej lub czarnej i astredyt o barwie ciemnozielonej . Swoją nazwę bierze od greckich i hiszpańskich słów określających nerki i wątrobę , bo głównie na te narządy wpływa uzdrawiająco.
W ezoteryce oznacza władzę i fortunę. Patronuje mu Merkury, a ten wspomaga intelekt, błyskotliwość w działaniu, spryt i zdolność do przetrwania porażek. Osoby, które opieką otacza jadeit, są ludźmi zrównoważonymi w miłości - nie są ani przesadnie namiętni, ani porywczy i lubią skupiać się przede wszystkim na sobie. Jest  to także amulet przeciw złym duchom i czarom. Usuwa toksyny z nerek i łagodzi schorzenia pęcherza. Jadeit poprawia pracę grasicy, serca i układu trawiennego, leczy z bólu nerek i wątroby, wzmacnia odporność i pracę śledziony, zwiększa płodność i… chroni przed uderzeniem pioruna! Kamień wpływa na poprawną pracę serca, pogłębiając przy okazji uczucia. Problem z wyrażaniem emocji? Pomoże właśnie jadeit. Noszony  jak najbliżej ciała – zapewni spokojny i mocny sen, pieniądze oraz długie i szczęśliwe życie.  Ten Święty Kamień Mistyków wiąże się bezpośrednio z 5 cnotami głównymi. Wśród nich wyróżnia się odwagę, sprawiedliwość, współczucie, skromność i mądrość. Dobrze umieścić go w domu, ponieważ jego obecność tworzy przyjazną atmosferę, która udziela się zarówno domownikom, jak i gościom.
 Jadeit zależnie od barwy ma nieco inne odziaływanie na swojego właściciela .

Jadeit zielony polecany jest dla  handlowców i biznesmenów ! Pomaga podczas negocjacji i w  targowaniu się  oraz w podjęciu szybkiej decyzji  . Trzymany pod poduszką przyniesie sny pełne odpowiedzi.

Żółty  jest symbolem szczęścia i radości życia, dający energię i motywację do działania, przeznaczony głównie dla osób samotnych - dzięki magicznej mocy amuletu poczują więź  ze światem i z ludźmi.

 Oliwkowy wspiera głębsze zrozumienie lub zmiany poglądów

Tak zwany afrykański przyciągnie bogactwo, należy trzymać go w dłoni  w trakcie podejmowania ważnej decyzji. Kamień podniesie jasność umysłu i bezbłędne rozumowanie.

Niebieski to „kamień filozoficzny” pozwoli  patrzeć na świat z wyższej perspektywy - to symbol duchowej wiedzy.

Czarny  oczyści  zarówno na poziomie duchowym, jak i fizycznym i chroni podróżnych. Pomaga pozbyć się destrukcyjnych emocji, ciężkich wspomnień, wewnętrznego strachu i złych nawyków.

Brzoskwiniowy to błogosławieństwo od losu, sprzyjająca fortuna, długowieczność i radość życia

I wreszcie jadeit cesarski , o którym parę słów padło już na początku.
Kamień  o mistycznej mocy, czarodziejski amulet, służący do odganiania złej energii, czarów i uroków, równoważy organizm, zapewnia szczęście i leczy najróżniejsze dolegliwości.

W naszej kolekcji mamy dwa skromne egzemplarze ; jadeitową zielonkawo-mlecznej barwy żabkę. Odwrócona tyłem do drzwi ma za zadanie przyciągać dobrobyt . Miło jest trzymać ją w dłoni . Ma się wrażenie , że trzyma się rączkę małego dziecka .



 I drugi z naszych eksponatów ; nieoszlifowana bryłka w tej samej barwie co żabka .Zdobi gablotkę z kamieniami a rezyduje w towarzystwie rzadkich okazów ; lepidolitu, ametystu kaktusowego i limonitu.





I jeszcze na koniec zdjęcie z sieci - jadeit cesarski . Nie dam jednak głowy , że to zdjęcie go przedstawia ; myślę , że te najpiękniejsze okazy nie są dla oczu przeciętnego śmiertelnika , nawet na zdjęciach .


4 komentarze:

  1. Ta żabusia jest naprawdę śliczna! O jadeitach czytałam w niejednej powieści i w reportażach.
    Jedynie smutne jest to, że wydobycie tych cudów jest okupione życiem ludzkim!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak , wydobycie i handel kamieniami wiążą się z niebezpieczeństwem. Widziałam kiedyś kilkuodcinkowy film dokumentalny o ekipie, która skupuje kamienie szlachetne . Proceder jest i niebezpieczny i nie zawsze legalny ,

      Usuń
  2. Przeurocza ta żabka. I opowieść jak zwykle przepiękna. Zabieram. Uściski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żabka owszem , jest sympatyczna i ma swoje zadanie .

      Usuń