choć na pierwszy rzut oka dość niepozorny .Znany od wieków , jest niczym więcej niż szkłem , a dokładniej szkliwem wulkanicznym czyli kwaśną skałą wylewną powstałą , gdy lawa wyrzucona przez wulkan natychmiast zastyga . Obsydian czyli izofir a po łacinie lapis obsydianis. Twardośc średnia 5-6 w skali Mohsa , złożony głównie z tlenków krzemu . Barwy czarnej , ciemnoszarej lub brunatny , rzadziej niebieskawy , oliwkowy lub czerwony albo złocisty. Wybarwienie zależy od domieszek innych związków chemicznych lub typu lawy. Czysty obsydian , bez domieszek jest czarny. Znany od bardzo dawna , używany do wyrobu narzędzi lub broni, a to z powodu łatwej obróbki oraz bardzo ostrych krawędzi . Używano go jako grotów do strzał lub noży a nawet zwierciadeł. Dziś służy jako materiał rzeźbiarski lub jubilerski. I tu ciekawostka : obsydian jest jedynym naturalnie powstającym szkłem w przyrodzie.
Z powodu domieszek związków chemicznych obsydian dzieli się na różne rodzaje i tu dla ułatwienia sobie pracy posłużę się podziałem jaki podaje Wikipedia :
"falisty – rysunek przedstawiający pofałdowane wstęgi, smugi (najbardziej znany z Meksyku).
- iryzujący (tęczowy) – wykazuje żarzącą się iryzację o
barwach: złocistej, zielonej, niebieskiej, purpurowej (najpiękniejsze
okazy pochodzą z Meksyku, USA, Islandii, stanowi ceniony kamień jubilerski i kolekcjonerski).
- śnieżny (kwiatowy) – handlowa nazwa czarnego obsydianu
zawierającego liczne białe krystality układające się w kształt płatków
śniegu lub kwiatów. Najpiękniejsze okazy pochodzą z USA – Utah.
- kwitnący – czarny, podobny do obsydianu śnieżnego, zawiera liczne białe sferolity. Pochodzi z Nevady (USA).
- onyksowy – odznacza się występowaniem naprzemianległych jasnych i ciemnych warstewek lub wstęg, podobnych jak w onyksie.
- połyskliwy – odznacza się metalicznym odblaskiem lub „skrzącym się” połyskiem wywołanym przez bardzo drobne pęcherzyki gazowe lub mikrolity." Tyle Wikipedia.
Ezoterycznie osydian jest przeznaczony dla osób delikatnych i uduchowionych , chroni przed złą energią płynącą z zewnątrz , ale i przed własną , wewnętrzną, stanami depresyjnymi , zwątpieniem , brakiem chęci do życia itp. Dodaje odwagi , pewności siebie i wiary w swoje siły. Obsydian śnieżny pomoże uwolnić się od złych emocji , a tęczowy doda optymizmu. Warto nosić obsydian dla ochrony.Według wierzeń mieszkańców Meksyku obsydian pomagał rozumieć i zapamiętywać sny. Leczniczo pomaga zwalczać reumatyzm, problemy z nerkami oraż ginekologiczne, podnosi odporność organizmu i stabilizuje ciśnienie krwi.
Obsydian otacza wiele pięknych legend , niektóre mówią o tym ,że powstał z łez kobiet , które opłakiwały swoich mężów poległych w bitwach, Indianie amerykańscy nazywają je łzami Apaczów . Na Kaukazie uważano go za dzieło diabła i nazywano fragmentami kości szatana . Mnie jednak urzekła legenda z Armenii . Przebudził się groźny wulkan a wylewająca się lawa zmierzała wprost do małej ormiańskiej wioski. Ludzie biegli co sił do kaplicy modlić się o zbawienie od diabła , który nienawidził Armenii , bo jako jeden z pierwszych krajów przyjął wiarę chrześcijańską i schronić się przed szaleństwem żywiołu. Na pomoc mieszkańcom przybył Anioł Serafin wysłany przez Pana . Jednak strumień lawy uderzył w skrzydła Serafina i spalił . Spalone pióra anioła rozsypały się po ziemi i zmieniły w połyskujące tęczowo kamienie.
W swoich zbiorach mamy kilka obsydianów . Jeden przywieziony z naszych wypraw na giełdy - to ten mniejszy ze zdjęcia . Większą bryłkę dostaliśmy od przyjaciół jako pamiątkę z podróży . Najmniejszy ( w rzeczywistości ma około 1,2 cm ) był jednym z pierwszych w naszych zbiorach. Kiedy trafił do nas jako pamiątka z wyjazdu do Kamienia Pomorskiego wiedzieliśmy o obsydianie tylko tyle, że jest jednym z kamieni zodiakalnych Strzelca. Nie wiedzieliśmy wtedy nawet tego, że jest szkłem i ma kilka odmian.
A oto i one ; eksponaty z naszej kolekcji - klasyczne , czarne
i obsydian śnieżny
cdn.
Ależ Ty potrafisz opowiadać!
OdpowiedzUsuńA tak swoją drogą, to już wiem skąd Twój Nick! 🙂
Onyks to też mój kamień zodiakalny i jeden z moich ulubionych więc inaczej być nie mogło.
Usuń