babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 13 listopada 2021

13.11.2021 Opowieści na sobotni wieczór - kamienie żyją - kamień - nie kamień

Kamień ale nie kamień czyli gagat . Tak naprawdę chemicznie to odmiana bitumiczna węgla brunatnego . Pochodzi podobnie jak bursztyn ze skamieniałej żywicy, z prehitorycznych araukarii. Jest miękki , 2.5-3 w skali Mohsa . Występuje na terenie Wielkiej Brytanii, Rosjii , Hiszpanii i innych. Jakiś czas temu odkryto jego złoża także w Polsce , jednak zostało całkowicie wyeksploatowane . Nazwa pochodzi od miasta Gagas , niegdyś leżącego Likcji  w Azji Mniejszej ( obecnie tereny Turcji) . Ma nieprzeniknioną czarną barwę , czasami z drobnymi wrostkami pirytu , a po oszlifowaniu bardzo przypomina onyks. Nazwa się go czasem czarnym bursztynem , ale to jest mylące , bo choć oba minerały pochodzą z żywic roślinnych , to jednak procesy jakim podlegały przez miliony lat sprawiły ,że są to dwa różne twory.   Nie mamy go w swojej kolekcji. Jak dotąd nie trafiliśmy na żaden ciekawy okaz i szczerze mówiąc za bardzo nie szukaliśmy. O istnieniu gagatu dowiedziałam się z XIX – wiecznych powieści. Nosiły go zubożałe arystokratki, guwernantki  i wdowy, bo gagat od wieków znany był jako materiał jubilerski. I tu ciekawostka : za czasów zaborów , Polki nosiły go jako znak protestu przeciw najeźdźcom, szczególnie po Powstaniu Styczniowym. Kolekcja tej patriotyczno-żałobnej biżuterii znajduje się w muzeum przyklasztornym w Wąchocku. 

Gagat znany jest od kilkunastu wieków , w średniowieczu wyrabiano z niego różańce, krucyfiksy oraz wszelkiego typu biżuterię . Swój wielki powrót miał w wieku XIX w wiktoriańskiej Anglii.

W swoich książkach nie znalazłam informacji o gagacie więc posłużę się tym razem informacjami z sieci .

„Gagat pomaga połączyć się z energią Ziemi i wykorzystywać jej dobroczynny wpływ do osiągnięcia upragnionych celów. Świadomie ukierunkowana energia żywiołu Ziemi może wspomóc każdy aspekt życia, od zwyczajnych i codziennych do wzniosłych i „kosmicznych”, na przykład sprowadzić szybciej obfitość materialną albo umożliwić większy duchowy wgląd w jakąś sprawę. Jednocześnie gagat neutralizuje negatywne energie, działa jako kamień ochronny, oczyszcza pole energetyczne z nieharmonijnych wibracji. 
Gagat rezonuje na takim poziomie wibracji, że może ułatwić dostęp do starożytnych wspomnień na poziomie komórkowym, jak lustro pokazuje co należy zrobić aby wnieść więcej światła w swoje życie. Jest kamieniem starożytnej mądrości, a także odkrywania swojego indywidualnego potencjału, kreatywności i siły życiowej” – tyle o mocach tego kamienia portal Chicochica z którego zaczerpnęłam wiedzę ezoteryczną.

Leczniczo gagat gotowany w winie miał leczyć ból zębów , a  zmieszany z woskiem w postaci maści leczył skrofuły – cokolwiek to jest ; jakoś nigdy nie udało mi się zgłębić co to za przypadłość. Zaś dym ze spalonego gagtu odpędzał jadowite węże . Posypywanie sproszkowanym gagatem rozżarzonej do czerwoności siekiery miało zapewnić spełnienie życzeń i było testem na dziewictwo… Jakoś nie mogę sobie wyobrazić w jaki sposób miano by to dziewictwo stwierdzić i co siekiera i kamień może mieć z tym wspólnego ale widać kiedyś  taka wiedza była dostępna.

Jak wspomniałam , nie mamy w kolekcji więc zdjęcia z sieci muszą zilustrować dzisiejszą opowieść . Jeśli kiedyś wejdę w posiadanie jakiegoś artefaktu , obiecuję że się nim pochwalę.

A oto i przykłady :

Oszlifowany , bardzo podobny do czarnego onyksu 



Tu w postaci naturalnej , do złudzenia przypomina bryłkę węgla 


I jeszcze piękny przykład wiktoriańskiej biżuterii z gagatu 


Fotki z sieci - autor nie znany 

 

2 komentarze:

  1. I znów z ogromną ciekawością przeczytałam Twój post o kamieniach <3 Nigdy nie miałam do czynienia z gagatem, ale tych kamieni jest taki ogrom, że chyba nie ma szans zetknąć się ze wszystkimi... chociaż... kto wie ;))Dziękuję za kolejny post w mojej ukochanej tematyce <3
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz , ja też ciągle odkrywam nowe i nowe. Niektóre są zadziwiające jeśli chodzi o właściwości , nawet te fizyczne. Gagat kilka razy widziałam w wersji oszlifowanej i na którejś z giełd trafiłam na nie wielkie naszyjniki. W sumie to jest miękki więc łatwy w obróbce , może więc kiedyś spróbujesz coś stworzyć. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń