babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 23 stycznia 2021

23.01.2021 Opowieści na sobotni wieczór - kamienie żyją - z naszej kolekcji

Czaroit – prawda, że pięknie brzmi ? Nie ma w tym jednak żadnych powiązań z czarami . Kamień ten bierze swoją uroczą nazwę od miejsca występowania . Mianowicie od dorzecza rzeki Czary we wschodniej Syberii. Występuje tylko i wyłącznie w tym rejonie . Odkryty został nie tak dawno , bo w 1948 , a dokładniej zbadany dopiero w 1974 . Należy do rodziny krzemianów , charakteryzuje się wspaniałą jedwabistą strukturą i niesamowitą barwą fioletową o różnych odcieniach . Skład chemiczny nie jest jednak jednoznacznie określony , bywa zmienny i właściwie nie stwierdzono dlaczego. Domieszki innych związków chemicznych są bardzo zróżnicowane tworząc piękne barwne plamy często w kolorach kontrastowych . Kamień ten jest bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów , a także jako materiał jubilerski.  Dostępny jest jednak w ograniczonym stopniu , złoża tego kamienia są już na wyczerpaniu. To co można spotkać na giełdach  pochodzi z kolekcji , z drugiego obiegu.  Czaroit nadaje się do obróbki jubilerskiej ze względu na średni stopień twardości ; 6 w skali Mahsa , a okazy biżuterii są naprawdę piękne. Mają też swoją cenę .

Jak wszystkie kamienie o barwie fioletowej i ten ma swoje powiązania z mistyką , jasnowidzeniem i duchowością . Jest też kamieniem transformacji . Wspomaga pozbywanie się negatywnych myśli i wgląd w trzeci wymiar. Ma oczyszczającą moc Fioletowego Płomienia , oczyszcza ciało eteryczne . Noszący czaroit mogą się spodziewać ,że przyczyni się do wielu  pozytywnych zbiegów okoliczności .

Leczniczo uspokaja nerwy , pomaga pozbywać się nałogów , leczy obsesje i podświadome strachy .

Jak widać nie wiele wiadomo, o tym kamieniu , jest tajemniczy, zmienny  i wymyka się standardom naukowym. 

W naszej kolekcji mamy dwie nie wielkie bryłki , równie nie wielką podarowaliśmy wnusi jako pamiątke z wyprawy na Agatowe Lato .  Te dwa małe okazy są jednak jednymi z najcenniejszych w naszej kolekcji .

Czaroit w stanie naturalnym ( zdjęcie z sieci ) 



Poniżej - dwa  skromne okazy z naszej kolekcji 




4 komentarze:

  1. Powonnaś sejf mieć w domu! 😉
    Albo mini muzeum założyć na emeryturze - zawsze pare groszy by wpadło od ludzi ciekawych takiej kolekcji! 😃

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sejf , może by się przydał , ale jak podziwiać to wszystko zamknięte w sejfie? Muzeum mówisz ? Kto wie ...

      Usuń
  2. Jak zwykle udostępniam, bo masz już wielbicieli opowieści. Jako Strażniczka Kamieni. Usciski

    OdpowiedzUsuń