babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 24 kwietnia 2021

24.04.2021 Opowieści na sobotni wieczór - kamienie żyją - bogactwo barw

 Kolekcjonerskim światkiem  miłośników kamieni również rządzą mody . Przez lata zbierania minerałów zetknęliśmy się z tym faktem wiele razy ; była moda na szmaragdy , septarie , różowy kwarc, priazolit  i inne. Pewnego roku przebojem giełd stał się turmalin arbuzowy.  Co to takiego i dlaczego arbuzowy opowiem za chwilę , bo dzisiejsza opowieść będzie poświęcona turmalinom. Mimo ich piękna i różnorodności nie wiele jet o nich informacji poza opisem właściwości i kształtów. Nie trafiłam też na żadne legendy związane z tym kamieniem , mało jest też o nich w literaturze . Kiedyś dawno , gdy prowadziłam kiosk Ruchu i czytałam wszystko co do niego trafiło , w jakimś romansidle właściciel posiadłości na ścianie domu miał rodowy herb ; fregatę z akwamarynu unoszącą się na falach z turmalinów . Wtedy wiedziałam już jak wygląd akwamaryn , ale turmalin był dla mnie tajemnicą . Naprawdę poznałam je dopiero gdy zaczęliśmy kolekcjonować .

W basenie Morza Śródziemnego turmaliny znane były już od starożytności , jednak do Europy trafiły dość późno , bo w 1703 roku za sprawą kupców z Cejlonu. Nazwa turmalin pochodzi z języka syngaleskiego (turmali) , co oznacza wielobarwny . I faktycznie nazwa ze wszech miar uzasadniona ponieważ bogactwo barw turmalinów jest niewyobrażalne – od jasnożółtych i przeźroczystych , po głęboką czerń . Wielość barw występuje często w obrębie jednego kryształu. Turmaliny są krzemianami i jako takie nie różnią się od innych ; budowa krystaliczna , twardość w skali Mohsa około 7, a barwy zależą od wrostków i domieszek innych pierwiastków i związków chemicznych.

Nie będę wymieniać wszystkich, bo jest ich naprawdę wiele . Do takich najbardziej popularnych i znanych należą : rubelit o barwie od różowej do czerwonej , verdelit o barwie od żółtej do ciemnozielonej , indygolit czyli turmalin niebieski oraz szarlit nazywany też szorlem lub serszelem o barwie czarnej. Struktura i układ kolorów w tych kryształach bywa zaskakująca . Jednym z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych jest turmalin arbuzowy .


A oto i on: skromny eksponat z naszej kolekcji 

 Czyli czerwono- różowy, otoczony zielonym pierścieniem. Na przekroju do złudzenia przypomina przekrojony na pół arbuz.  Gdy pojawiły się na giełdzie jako ciekawostka, wszyscy kolekcjonerzy  oszaleli na ich punkcie. Każdy chciał mieć taki okaz w swoich zbiorach. Adekwatnie do zapotrzebowania poszybowały ich ceny. Udało nam się nabyć małą ( około 2cm średnicy) bryłkę turmalinu arbuzowego ale za wygórowaną cenę . Parę lat później do naszych zbiorów dołączył jeszcze turmalin o barwie czarnej i naszyjnik . Jest jednym z moich ulubionych i pasuje do wszystkiego a jego wybarwienie mówi wiele o bogactwie kolorów. I do tego przepięknie błyszczy .

Powyżej turmalin czarny ( szarlit) , w towarzystwie kianitu i selenitu tworzy bardzo silne energetycznie powiązanie ochronne . 


A tu mój naszyjnik , widać na nim doskonale bogactwo barw tego kamienia 



Ciekawostką jest , że turmaliny zależnie od koloru mają inne właściwości i to zarówno te lecznicze jak i ezoteryczne.  Dla ułatwienia sobie pracy posłużę się tekstem z cyberprzestrzeni ,  :

„Turmalin - wzmacnia, uzdrawia i oczyszcza zarówno ciało jak i umysł, przynosząc jasność i uspokojenie. Turmaliny mają unikalną zaletę w tym, że mogą wyjaśnić siłę koncentracji. Gdy rozgrzany, kryształ turmalinu wytwarza przeciwne ładunki elektryczne na przeciwnych końcach kryształu. Pomaga w zasypianiu i rozwiewa uczucie strachu. Turmalin odpowiada za przyjaźń, bogactwo i miłość. Zaliczany jest do kamieni słonecznych w związku z tym przyciąga przyjaźnie i inspiracje i ułatwia porozumienie. Turmalin ma zdolność obniżania gorączki i łagodzenia oparzeń oraz dolegliwości dróg oddechowych. Pomocny jest również przy przeziębieniach i zawrotach głowy. Chroni przed negatywną energią i uczy cierpliwości. Chroni przed zazdrością, egoizmem i nieufnością. Turmalin rozprasza lęki i pomaga w zasypianiu. Kiedyś zawieszano go na szyi małym dzieciom uczącym się chodzić.

  • Turmalin zielony, regeneruje zmęczone serce oraz uaktywnia system immunologiczny. Działa także odmładzająco, normalizuje ciśnienie krwi, zapobiega wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu.
  • Turmalin jasnoniebieski przyłożony lub noszony w okolicy gardła wspomaga leczenie chrypki, stanów zapalnych krtani i gardła oraz kłopotów z wysławianiem się. Wzmacnia także płuca i harmonizuje pracę tarczycy. Jego działanie uaktywnia zielony turmalin.
  • Turmalin różowy (miłość, spokój, radość, uleczanie ran emocjonalnych). Kamienie o kolorze różowym wiąże się z miłością i czakrą serca. Różowy turmalin symbolizuje żeńską energię ying, jest wspaniałym kamieniem wspierającym uleczanie ran emocjonalnych, szczególnie z dzieciństwa. Turmalin różowy może być używany do „zalepiania dziur” w aurze powstałych przez negatywne związki lub bycie wykorzystanym przez kogoś. Noszenie różowego turmalinu przy sobie w ciągu dnia pomaga w uwalnianu od stresu, napięcia, depresyjnych myśli i paniki. Osoby które zamknęły się na emocje różowy turmalin wspiera w przywracaniu pasji życia i zapału. Poza tym ten kamień uspokaja, pomaga w odczuwaniu radości, szczęścia i zrelaksowania.
  • Turmalin czerwony, zwiększa płodność, łagodzi objawy chorób wenerycznych oraz wycisza zbyt wybujałe temperamenty. Natomiast te łagodne i pasywne mobilizuje do działania. Eliksir z tego kamienia powoduje szybsze gojenie się obrażeń ciała spowodowanych działaniem wszelkiego rodzaju promieniowania.
  • Turmalin Arbuzowy jest kombinacją zielonego i różowego turmalinu, który będzie pomagał każdemu, kto czuje się przyciągany przez ten kamień. Zielony turmalin rozwiązuje problemy, podczas gdy różowy kolor czyni nas bardziej kochającymi i czułymi. Pomaga zachować nam równowagę i spokój wewnętrzny. Pobudza pracę gruczołów wydzielania zewnętrznego i poprawia przemianę materii. Pomaga pozbyć się lęków, wzmacnia psychikę, oddala natłok carnych myśli. Nastraja do miłości i otwarcia na ludzi. Turmalin arbuzowy, a także odmiana o barwie zielonej, zapobiega powstawaniu nowotworów. A jeśli już ta choroba opanowała kogoś, oczyszcza jego organizm i pobudza drzemiące w nim siły samolecznicze.
  • Czarny turmalin, aktywizuje pierwszy czakram i poprawia pracę punktów refleksowych związanych z kością ogonową. Pomaga leczyć zaburzenia związane ze złą pracą nadnerczy, a także artretyzm, zapalenie nerwu, stwardnienie rozsiane, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, chorobę lokomocyjną, dysleksję, dezorientację i niepokój. Usuwa z organizmu negatywne emocje i energie oraz chroni przed zewnętrznymi złymi wpływami.
  • Kwarc Turmalinowy  jest przezroczystym kwarcem z czarnym kryształem turmalinu w środku, w ten sposób wiąże dwie siły w jednym. Taka kombinacja pomaga w balansowaniu naszych skrajności, w ten sposób, żeby mogły pozostawać w harmonii. Jest to ziemny kamień, który rozprasza negatywności i ma właściwości ochronne. Kwarc z turmalinem (igły czarnego turmalinu znajdują się w przezroczystym kwarcu) otwiera siódmy czakram i powoduje oczyszczenie i zrównoważenie energetyczne całego organizmu. Gdy ma kształt stożka lub piramidki, sprawia, że z ciała zostają wydalone wszystkie toksyny. Do leczenia i oczyszczania używaj okruchów turmalinowych płytek (najlepiej o naturalnym zakończeniu) albo oszlifowanych kamieni.”

I jeszcze na koniec kilka zdjęć  dla zaprezentowania bogactwa barw;  te pochodzą z sieci .

 

 


Verdelit



Indygolit

Rubelit 

7 komentarzy:

  1. Twoje opowieści o kamieniach są nie do podrobienia! Mogłabyś doradcą w tej kwestii zostać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To mnie doceniłaś z tym doradcą ; dobrze,że mój sąsiad spec od gemmologii tego nie czyta , bo by się uśmiał

      Usuń
  2. Ależ cieszę się, że trafiłam na Twój post, przeczytałam go z prawdziwą ciekawością i zainteresowaniem. Kamienie naturalne kocham i pasjonuję się nimi już od lat. Może to śmiesznie zabrzmi, ale kocham nawet kamienie polne i od zawsze ściągałam je do ogrodu całymi kupami ;) Z kamieni szlachetnych robię biżuterię, z kolorowych turmalinów mam komplet bransolet, oraz duży czarny turmalin, który uwielbiam, stoi w salonie i pochłania negatywne energie i chroni mój dom i domowników :D
    Twój naszyjnik ślicznie się prezentuje, arbuzowy egzemplarz piękny :)
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło powitać na moim blogu bratnią duszę! Jeśli jesteś ciekawa , to te kawałki o kamieniach piszę od połowy października ubiegłego roku. Min. niedawno pisałam też kamieniach polnych , bo te też kocham i to wcale nie brzmi śmiesznie. Zapraszam na kolejne opowieści.

      Usuń
  3. Szkiełko i oko silniej mówi do mnie niż wiara i czucie, to tak parafrazując wieszcza. Zatem powiem tylko, że podziwiam za pasję i wiedzę oraz, że ten czarny wygląda bardzo szlachetnie, z ten arbuzowy jak cukiereczek:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo one tak wyglądają , a co ciekawe turmaliny klasyfikuje się jako kamieni półszlachetne.

      Usuń
  4. A ja tylko napiszę, że jak zwykle zabrałam na FB. Uściski

    OdpowiedzUsuń