babusia

babusia
Obrazek znaleziony w cyberprzestrzeni- autor nie wiadomy

sobota, 29 maja 2021

29.05.2021 Opowieści na sobotni wieczór - kamienie żyją - w barwach jesieni

Dziś pokażę Wam , Drodzy Sympatycy moich opowieści jeszcze jeden ciekawy artefakt z naszej kolekcji, mianowicie mokait . Weszliśmy w jego posiadanie nie tak dawno , bo w trakcie wyprawy na Agatowe Lato , w 2019 roku . Jest całkiem sporych rozmiarów , a jego wybarwienie i rysunek do złudzenia przypomina zachód słońca odbity w wodach jeziora . Zawiedzeni nieudaną transakcją z różowym fluorytem w roli głównej powędrowaliśmy dalej , szukać innych białych kruków i bardziej skłonnych do negocjacji sprzedających. A wiadomo , że kto szuka ten i znajduje więc i my znaleźliśmy. Dwoje młodych, sympatycznych ludzi oferowało ogromne okazy kupującym . Po krótkiej rozmowie okazało się , że są prawdziwymi pasjonatami i poszukiwaczami . I to nie takimi jak my – „niedzielnymi „ bywalcami giełd i wystaw, ale organizatorami wypraw poszukiwawczych do różnych części świata i kopaczami. To było coś ! U nich również ceny podlegały negocjacjom , jak u większości wystawców więc i ten piękny eksponat nabyliśmy po bardzo przystępnej cenie. Dziś zdobi naszą gablotkę . Widziałam też całkiem ciekawą biżuterię z mokaitu , wielkie wisiory oprawiane w srebro , broszki i zapinki . Jesienne barwy sprawiają , że biżuteria , zwłaszcza ta szlifowana na okrągło , bez ostrych krawędzi jest naprawdę wyjątkowa.

Kamień ten, to nic innego jak odmiana jaspisu , a jaspis ma ich wiele , w tym i tę o której już tu pisałam – krajobrazową . Jak już wiemy jest więc krzemionką o twardości 6,5-7 w skali Mohsa, a ta konkretna odmiana jest skałą organogeniczną, czyli radiolarytem , to znaczy zawiera domieszki szczątków organicznych . Pochodzi z Australii zachodniej i tylko tam występuje a swój jesienny anturaż  zawdzięcza tlenkom i wodorotlenkom żalaza.

Mokait leczniczo jest dobry na zatoki, ból gardła i przeziębienia. Chroni przed udarem i oparzeniami słonecznymi. Reguluje ciepłotę ciała. Woda mokaitowa pomaga przy egzemie, ropnych ranach i ukąszeniach owadów.

Kamień ten neutralizuje oddziaływania elektromagnetyczne. Mokait jest dobrym kamieniem na pokonanie strachu i depresji. Oczyszcza naszą osobistą przestrzeń z negatywnych wpływów. Mokait pozwala na odtworzenie więzi z przodkami.

Ezoterycznie mokait w Australii był uważany za kamień leczniczy, do odzyskiwania siły. Energia tego kamienia otwiera człowieka na różnorodność i nowe doświadczenia. Człowiek noszący go przy sobie jest bardziej aktywny, dynamiczny, a jednocześnie elastyczny. Nie boi się nowości, umie sobie świetnie radzić z tym co świat przynosi. Mokait łączy dwie pozorne przeciwstawne cechy - otwarcie się na przygodę i zmianę i zdolność wewnętrznego przystosowania się do zmieniających się okoliczności. Nadaje się na prezent dla osoby, która zaczyna coś nowego, co jeszcze nie wiadomo jak się rozwinie, na przykład czeka ją nowa praca, nowy związek, wyjazd, przeprowadzka.

       A oto i on ; mokait z naszej gablotki w ciepłych odcieniach jesieni 






2 komentarze:

  1. Kolejna ciekawa opowieść. A kamień rzeczywiście jesienny. Piękny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdjęcia nie oddadzą jego urody. Jeden z najpiękniejszych jakie widziałam .

      Usuń